Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
3.5.2019, Jan Vítek, aktualita
Společnost Ubisoft se spojila s Genba Digital, a to ve snaze ukončit přeprodávání aktivačních klíčů k PC hrám. Jde tak o šedý trh, na němž jsou nabízeny dané klíče za nižší ceny, než za jaké si můžeme hry koupit v oficiálních obchodech.
x3m (160) | 7.5.201914:27
Takze uz ubi nebude rozdavat ziadne hry napr. ku grafikam? A taktiez uplne zrusi fyzicke­/zberatelske edicie? A podla toho ich popisu, takze pridem na predajnu, ze chcem najnovsi assassin creed a predajca mi povie ­"tu sa mi prihlaste na pocitac­". To si robia srandu?!

Co sa tyka sedeho predaja, pokial teda ide o kupu klucov kradnutymi kartami, tak tu snad nie je problem sa dopatrat a deaktivovat kluce, ktore boli prave takto ziskane.
Odpovědět0  0
schima (17) | 3.5.201914:04
Jsem zvědavý, jak to dopadne v EU, kde je platné rozhodnutí Evropského soudního dvora, které dává uživateli právo přeprodávat zakoupené licence. V kostce se říká cca toto:
„Po prvním prodeji SW na území EU se každý typ SW, ať už byl do oběhu daný jako OEM nebo krabice, stává rovným a tím pádem je převoditelný. Samozřejmě za dodržení podmínky, že původní majitel licenci vymazal a nebude ji dále nijak používat, prodejem totiž tento subjekt ztrácí titul oprávněného nabyvatele SW a při prodeji mu tak vznikají povinnosti, jak píše SDEU ve svém zlomovém rozhodnutí ­(Case C­-128­/11 – CURIA­),“

Podmínky:
Předně se musí jednat o software, který byl původně, resp. poprvé, zakoupen na území státu, který je členem Evropského hospodářského prostoru ­(European Economic Area, EEA­). Do něj patří všechny země Evropské unie ­(EU­) kromě Chorvatska, ale také Island, Lichtenštejnsko a Norsko.

Pokud se rozhodnete software prodat, musíte být jeho majitelem. To lze prokázat například dokladem o koupi, účtenkou či fakturou. Zároveň lze přeprodávat pouze takový software, ke kterému výrobce neposkytuje časově omezenou licenci.
Odpovědět0  0
komplikator (826) | 3.5.201915:48
Bacha na to ne všechny licence jde přeprodávat. Ani ty windows nemůžete prodat pokud to bylo dodáno třeba v rámci počítače a není to klasická OEM licence ale licence pro OEM partnera, licence zaniká se zánikem toho produktu. Vy jako kupce toho počítače za tu licenci nic navíc neplatíte, na faktuře máte jednu položku počítač s OS, ne počítač a os jako samostatné položky.

Jinak majitelem SW být nemůžete, není to movitý majetek, je to duševní vlastnictví, můžete být autorem, autorství se ale nejde vzdát­/zříct. Autor je prostě autor, jako autor ale nemusíte svá práva uplatnit, vzdát se jich ale nejde.

Můžete být majitelem licence k užívání toho SW. A to za určitých okolností prodat můžete.

Ad ta distribuce her, prodat to samo můžete, ale technicky ji nedokážete převést na jiný účet z tohoto pohledu si myslím nesplníte základní podmínku tedy že půjde o nevyužitý sw, protože stále bude spjat s vašim účtem.
Odpovědět0  0
odb (553) | 3.5.201918:35
Splni zakladnou podmienku, to ci nieco vyuzivas alebo nie nemoze urcovat niekto iny alebo obmedzenie ako toto. Toto je z ich strany jednoznacne obmedzovanie. EU ak bude chciet, tak to vie napadnut.
Odpovědět1  0
schima (17) | 3.5.201921:34
Uživatel má právě právo software nevyužít a poskytovatel licence nesmí uživateli bránit v přeprodeji licence, tudíž defacto i současná praxe s digitální koupií hry je defacto v rozporu s rozhodnutím ESD
Odpovědět0  0
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.